Sıkça Sorulan Sorular

PROGRAMI OKULUMUZDA UYGULAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

İkinci Adım Programı’nı okulunuzda uygulamak için öncelikle programın her sınıf düzeyi için ayrı olarak hazırlanmış eğitim kitlerini satın almanız gerekmektedir. Sonrasında programı okulunuzda uygulayabilmek üzere İkinci Adım Öğretmen Eğitimi’ni almanız gerekmektedir.

İkinci Adım Programı’nın İlkokul düzeyinde öğretmen eğitimini İkinci Adım eğitimcilerinden ve ya çevrimiçi eğitim seçeneğini kullanarak alabilirsiniz.

Okul Öncesi ve Ana Sınıfı Düzeyindeki öğretmen eğitimi ise İkinci Adım Eğitimcileri tarafından verilmektedir.

İkinci Adım Programı eğitim kitlerinin içeriklerini görmek ve satın almak için tıklayınız.

İKİNCİ ADIM PROGRAMI'NIN TÜRKİYE ADAPTASYONU NASIL YAPILDI?

Programının çeviri adaptasyon sürecinden önce Committe for Children ile İkinci Adım Programının Türkiye de uygulanması ile ilgili resmi bir sözleşme yapılmıştır. Tüm sınıf düzeylerinde çeviriler tamamlandıktan sonra pilot uygulamalar yürütülmüş ve gerekli değişiklik ve düzenlemeler yapılmıştır. İlk olarak 4. Sınıf programının çeviri ve adaptasyonu 2009 yılında tamamlanmış sonraki yıllarda bunu 1. 2. Ve 3. sınıf programları takip etmiştir. Okul öncesi dönemi programının çeviri ve uyarlanması 2012 yılında AÇEV ortaklığı ile tamamlanmıştır. Ana Sınıfı Programı’nın çeviri ve uyarlanması ise 2014 yılında tamamlanmıştır.

PROGRAMI SADECE SINIF ÖĞRETMENLERİ Mİ UYGULAYABİLİYOR?

Evet. Program sınıf ortamında ve tüm öğrencileri hedefleyen bir içeriğe sahip olduğu için sınıfta sınıf öğretmenleri tarafından uygulanıyor. Böylelikle öğretmenler hem kazanılan becerileri gün içinde pekiştirebiliyor hem de diğer konulara veya derslere katabiliyorlar.

ÖĞRETMEN EĞİTİMİNİN İÇERİĞİ NEDİR?

İkinci Adım Programı’nın öğretmenler için olan uygulama ve ölçme-değerlendirme eğitimini kurumunuzda 2 yolla alabilirsiniz. Öğretmen eğitimlerinin içerikleri için tıklayınız.

PROGRAMIN ETKİLİLİĞİNİ NASIL ÖLÇEBİLİRİZ?

Kitin içerisinde her ilköğretim sınıf düzeyine özel hazırlanmış değerlendirme kitapçıkları bulunmaktadır. Bu kitapçıklarda bilgi testleri ve davranış gözlem formları yer alır. Testleri ön test – son test olarak kullanarak sene içindeki gelişim hakkında bilgi edinebilirsiniz.

VELİLER İKİNCİ ADIM HAKKINDA NASIL BİLGİ EDİNEBİLİR?

Velilere yönelik hazırlanmış bir tanıtım sunumu okulun rehber danışmanları ile paylaşılır. Bu sunum içinde programın teorik dayanağı ve uygulama süreçleri ile kazanımları anlatılır. Ayrıca, programın içeriğinde yer alan “Eve Mektup”lar ile aileler işlenilen konular ve edinilen beceriler hakkında bilgilendirilmektedir.